‼ČekůůůJ‼

díky hlasům sem se dostala do 4. kola SONB =)

HLas→ KLIK (for N!k!) prosííím‼

THE END!!!

Punk is not dead

24. listopadu 2008 v 18:32 | N!k! |  *Punk*Když se mají psát dějiny punku, tak by se asi nejdřív mělo nějak zhruba říct, co to vlastně je. Notoricky známé citace z anglicko-českých slovníků doplním o jednu z jednoho z těch novějších - Anglicko-českého slovníku Josefa Fronka z roku 1998: ke starým překladům rošták, mladý povaleč, výtržník apod. [ale taky: mládě, nováček, začátečník; troud, zápalná hubka(!)] přistupují ještě americké silně záporné chuligán, syčák a grázl (jak typické pro oficiální Ameriku; v Americko-českém slovníku Sinclaira Nicholase z toho samého roku taky: padouch; blbý, špatný, mizerný, uhozený).


Co je teda punk? Všichni to asi tak nějak víme, ale těžko dělat nějakou definici, stejně ji nepotřebujeme, dokonce naopak: co je definovatelné, je taky zařaditelné do systému! Ale pro aspoň nějaké východisko: už z toho jazykového původu je jasné, že punk nějak souvisí s neposlušností člověka vůči těm, co jednají z titulu autority, která ale pro tohoto člověka autoritou není, je pro něj pseudoautoritou dosazenou z jeho hlediska zvnějšku; s neposlušností člověka, který odmítá něco dělat jenom proto, že "se to dělá", nebo protože to po něm chce většina: punk jasně souvisí s anarchií a anarchismem; je v něm prvek mladosti - stavu, který obvykle ještě není ničím zkompromitovaný a zkorumpovaný; prvek "začátečnictví" - toho stavu mysli, kdy člověk ještě není zaběhaný v kolejích rutiny, umí se dívat nově a pronikavě, ještě je schopný vidět, že "král je nahý"; a v punku je taky prvek ohně - živelné, divoké, a přitom osvětlující a očišťující aktivity.
V tom našem dnešním smyslu se ale o punku začíná mluvit až počátkem 60ých let 20. století v souvislosti s rockovou hudbou; punk, tak jak ho běžně chápeme dnes, vznikl pravděpodobně v Americe, ale asi hned potom a nezávisle na tom i v Anglii.

//> 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Máš čistou Obrazovku? Ne? Tak KLIKNI =)